Resimdeki Absinthe

Farklı ressamlar ve dönemler fakat birbirini tekrarlayan nesneler. Hangi akıma kapılırsa kapılsın resmin ruhunu ele geçiren imgeler.

Özellikle 1800-1900 tarihleri arasında yapılan resimlerde, absinthe içen kadın-erkek figürü karşınıza sıkça çıkmış ve dikkatinizi çekmiştir.

Absinthe 19. yüzyılda pelin otundan yapılan, hafif şekerli, yüksek alkol oranı içeren, oldukça ucuz bir içkiydi. Ucuzluğu ve sağladığı halüsinasyon etkisi kısa zamanda yaygınlaşmasını ve çokça tüketilmesini sağladı. Zehir etkisi fark edilmemişken ve henüz yasaklanmamışken sanatçılar arasında çoktan popülerleşmişti bu açık yeşil iksir.
Absinthe’in resimlerde çokça kullanılmasını buna bağlıyordum: Sanatçı içkisi ve ressam kendi içtiğini resmediyor.
Bugün bu dümdüz düşünceyle resmi yorumlamanın ne kadar yanlış olduğunu öğrendim.

Edgar Degas, 1875’te ‘L’absinthe’ ı resmettiğinde, absinthe içen ve duygusuz bir ifadeyle ileriye bakan insan figürü şehir hayatının hüzün ve kasvetini ifade eden bir sembol oldu. Degas’ı, bu şehir ve yalnızlık resimleriyle nesildaşı Henri de Toulouse Lautrec takip etti.

Degas,L’absinthe
Picasso da Edgar Degas’ın yarattığı absinthe imgelemini ‘absinthe drinker’ resminde kullanmıştı.
O da alkolik görünümlü bir kadının önüne bir bardak absinthe koymuştur. Kadın, elleriyle kendi vücudunu sarar ve çenesine tek eliyle destek olur. Bu duruş da zaten geleneksel olarak ümitsizliği ifade eder.

Picasso, Absinthe Drinker

Absinte ressam ilişkisinin en ünlü aktörü sanırım Van Gogh’tur. Van Gogh’un kulağını kesmesinin 2 ayrı nedeni olduğunu söylüyor resim tarihçileri: İlki arkadaşı ressam Gauguin’in kendisini terketme korkusu ama daha bilineni ise absinthe’le geçen bir gecenin ardından kör kütük sarhoş olması ve bir sinir krizi geçirmesi. (Ayrıca kestiği kulağını peçeteye sararak bir hayat kadınına armağan etmesi, başlı başına irdelenmesi gereken psikolojik bir durum .)
Van Gogh- Self Portrait
Birkaç absinthe’li resim daha:
Leonette Cappiello-Absinthe
Leonette Cappiello-Absinthe Ducros Fils
Edouard Manet-Absinthe Drinker

Henüz absinthe içmemiş olarak, bende absinthe etkisi bırakan Oscar Wilde (sanırım bir bardak absinthe içtikten sonra) şöyle demiş:

“Bir bardak içtikten sonra nesneleri olmasını istediğiniz gibi görürsünüz. İkinciden sonra nesneleri olmadıkları gibi görürsünüz, ama üçüncüyü içtikten sonra nesneleri gerçekten oldukları gibi görürsünüz ki, en korkunç şeydir bu dünyada…”

(Bu yazı 2009 yılında yazılmış, yazarın gün içerisinde aynadan yansıyan bir “absinthe drinker” görmesiyle güncellenmiştir.)

2 Yorum