Nocturna


Nocturna Türkçeye ”Gece ve Pisiler”(çok kötü bir isim) diye çevrilmiş harika bir animasyon.Hayao Miyazaki ve Pixar’a diyecek hiçbir lafım yok önlerinde saygıyla eğilirim ama şu Nocturna’da hakettiği yerde değil diye çok üzülüyorum.O kadar güzel, o kadar duygu dolu ve esprili bir animasyondu ki izleyeli iki yılı geçti hala filmden repliklerle eğleniyorum. İspanyol yapımı olduğu için mi yeteri kadar ilgi görmedi bilemiyorum ama izlerseniz eminim siz de Tim’i çok seveceksiniz.

Sinopsis:

Yetimhanede büyüyen Tim için geceler gündüzlerden farklıdır. Yıldızların ışığı onun karanlık korkusunun tek ilacıdır. Bir gece, korkusu onu yetimhanenin çatısına götürür ve Tim en sevdiği yıldızın yok olduğunu fark eder. Ne yazık ki bu sonuncusu da olmayacaktır.

Tim, Kedi Shepherd isimli, kendi sadık kedisi Tobermory ile birlikte onun koruyucusu olacak garip bir karakterle karşılaşır. Shepherd geceleri çocukların rahatça uyuyabilmelerini sağlamaya çalışmaktadır. Ancak Tim’in uyumaya niyeti yoktur. En sevdiği yıldızına dünyada her şeyden daha çok ihtiyacı vardır ve onu tekrar gökyüzünde parlarken görmek için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Tim, Shepherd’ı gecenin koruyucusu Moka’ya gitmeye ikna eder ve yıldızları tekrar gökyüzüne getirmek için birlikte Moka’ya yalvarırlar. Moka bu ricayı kırmaz.

Böylece Tim, Shepherd ve Tobermory yüzlerce çeşitli yaratığın geceyi bildiğimiz şekliyle oluşturmaya çalıştığı dünya olan Nocturna’da zamana karşı yarışmaya başlarlar.

Ancak kahramanlarımız yavaş yavaş geceyi ve Nocturna sakinlerini tehlikeye atan bir tehdit olduğunu ve bütün bunlara bilmeden Tim’in neden olduğunu fark ederler.

En sevdiğim karakterler saç bozucular ve rüya yazıcılarıydı. Saç bozucular, biz kızların sabah kalktığımızdaki cadı gibi saçlarımızın eserleri. Gece uyuyan çocukların başına gelen saç bozucuları birbirinden kabarık,dağınık saç modelleri yapıyorlar..

Rüya yazıcılarına gelince, onlar da gece gördüğümüz rüyaların senaristleri. Uzay üssüne benzer bir uyku merkezinde, bütün gece hummalı bir çalışmayla çocuklara birbirinden fantastik rüyalar yazıyorlar. Ben hala bazı sabahlar çok karışık rüya gördüğümde ”Rüya yazıcıları dün gece çok çalışmışlar” diyorum.