• Anasayfa
 • /
 • Teoman’ın Arakçılığı Üzerine

Teoman’ın Arakçılığı Üzerine

Bu videoyu izlediğiniz mi daha önce? Aslında bir Teomansever olarak izlediğimde ben hiç karşılaşmasaydım demiştim.

Bu tarz haberler hep çıkar ya, hep bir şarkının araklandığını filan söylerler, sonra orijinal şarkıyı dinlersiniz, yok ya o kadar da benzemiyor dersiniz. Ama bu videodaki tüm Teoman şarkıları orijinallerine o kadar benziyor ki.. İşin kötü tarafı arak olan tüm şarkılar onun en sevdiğim şarkıları.
Teomancım dinle beni, konsere geldin geçen hafta, geç çıktın sahneye bir de üstüne onca trip yaptın. Şarkıların da çalıntı. Ama geçenlerde ‘Gene olsa gene darbe yaparım’ diyen Kenan Evren’i alkışlayan üniversite gençliğine gerizekalılar dedin ya.. Yanında olsam sarılırdım sana, valla.
Olsun be Teoman, her güzelin bir kusuru vardır, ben seni gene de seviyorum, hani beni duyuyorsan eğer yani.

2 Yorum

 • bayhanekici

  27 Mayıs 2010 at 07:13

  Ben de sıkı bir Teoman hayranıyım. Hatta hayatımda aldığım ilk ve tek orijinal 'kaset', Teoman'ın sözü geçen "O" albümüdür. Ordaki bütün şarkıları seviyorum, istisnasız!

  Besteler esinti olabilir, hatta birebir araklama da olabilir; ki bu video'da benzer melodiler var tabii, ama öyle bile olsa Teoman'ınkiler daha sağlam ve müzikal altyapıya sahip bir durumda. Melodiler birbirine benzeyebilir. Ben de mesela geçen yılın Eurovisiyon birincisi şarkıyı (Alexander Rybak – Fairytale) dinlediğim zaman; giriş kısmını Yalın'ın 'Bit Pazarı' şarkısına benzetmiştim. Hatta herkes benzetmişti. Bunlar olabilir. Haa Teoman, birebir çalmış da olabilir.
  Ama biz bestelerinden çok, onun şarkı sözlerini sevmiyor muyuz? En azından ben öyleyim. Melodi kadar, söz de önemli.
  Bir de "Benimse yenmiş tırnaklarım var." benzeri yabancı bir şarkı sözü varmış. Niye, olamaz mı?
  Yalnızlık paylaşılmaz şarkısını duyduğumda, kendime kendime devamını getirmiştim: "Zaten paylaşılsa, yalnızlık olmaz." Meğer benden kaç yıl önce Özdemir Asaf da bunu demiş 🙂 Eee ben Özdemir Asaf'tan araklamış mı oluyorum şimdi? Aynı şeyler, aynı duygular/sözler; iki kişinin aklına gelemez mi? "Heeehh, ulan bu adam tam benim düşündüğüm gibi yazmış, bu şarkıyı/şiiri bana yazmış sanki!" dediğimiz olmadı mı hiç?

  Neyse çok uzun yazdım, fazla uzatmak niyetinde de değilim; lâkin şu videoyu hazırlayan arkadaş kimse, tamam anladım Teoman'ı belki sevmiyorsun, buna anlayış gösteririm; ama bok da atma be kardeşim! Desteklemiyorsan, köstekleme de! Sevgilerimle Burçak 🙂

 • burçak yıldırım

  27 Mayıs 2010 at 08:55

  ben de ilk karşılaştığımda yansıtma mekanizmam hemen çalışmış, ama sözler muhteşem ki demiştim.
  bir de bende değişmedi hiçbir şey, gene konserde bağıra bağıra eski şarkılarını söyledim, gene hep dinliyorum. başka biri olsaydı çoktan bırakmıştım, demekki adam müzikten ibaret değil.

  Teoman biz seni seviyoruz tamam mı?