• Anasayfa
  • /
  • Toddlers and Tiaras: Bir Rezillik Durumu

Toddlers and Tiaras: Bir Rezillik Durumu

Kaşlara, makyaja dikkat!
Çok uzun zamandır dikkatimi çeken bir program Toddlers and Tiaras, yurtdışındaki bloglarda da sıkça konusu geçiyor ve eleştiriliyor. Programın muhteviyatı şu: Egolu ve çirkin anneler (her anlamda), minicik kızlarını güzelleştirerek (!) güzellik yarışmasa sokuyor, kazanmaları için canhıraş mücadele ediyorlar.

Ben de midem bulanarak okuyor ve izliyordum bugüne kadar. İşin görünen kısmı zaten mide bulandırıcıyken ya perde arkası? Şurada videoyu görünce sinir krizi geçirdim.

Videoda minicik bir çocuğun kaşlarının alınışı ve annenin zavallı çocuğu cesaretlendirişi var!!

Makyaj!!!!!!!Son zamanlarda gündemden dolayı sıkça duyduğum yanlış bir arguman var: “Aynı dizi İngiltere’de oynuyor ama Türkiye’de yasak! Bu kafayla Avrupa Birliği bla bla..” 

Sansürden çok çekmiş bir millet olsak da, bu kompleksli argumana pek katılmıyorum. Çünkü gözardı edemeyeceğimiz ayrı bir kültürümüz, geçmişimiz, geleneğimiz var. Bir formatın ya da konunun burada aynen yayınlanamıyor olması buranın daha az gelişmiş olduğunu, öteki ülkenin özgürlükler ülkesi olduğunu göstermez. Özgürlük ya da modernitenin rahatsız olmamak, tepki vermemekten geçtiği yanılgısını sanırım bu program ispat ediyor. “Özgürlükler ülkesi” Amerika’da uzun süredir yayınlanan bu programı bu ülkede izlemeye henüz hiçbirimizin yüreği dayanmayacağı ve tepki veren bir halk olduğumuz için kendimi şanslı hissediyorum.

7 Yorum