• Anasayfa
  • /
  • Sina Demiral’dan Corpse Bride Serisi

Sina Demiral’dan Corpse Bride Serisi

Sina Demiral, 1982 Diyarbakır doğumlu. İtü İşletme Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul’da kalıp, çektiği fotoğraflarla ve adına yaptığı sergilerle İstanbul’a ilan-ı aşk etmiş; İstanbul da ona beklediği karşılığı vermiş. Zamanla bu karşılıklı aşk meyvelerini vermeye başlamış, Sina İstanbul fotoğrafları değil ama portre ve moda çekimleri yapmaya devam etmiş ve çok da başarılı olmuş. Çeşitli dergilerde fotoğraf editörlüğü ve freelance fotoğrafçılık deneyimlerinden sonra birgün kuzeninin arkadaşının düğününü fotoğraflamasını istemişler, kırmamış. O günden bu yana da düğünlerin vazgeçilmez fotoğrafçılarından biri olmuş. 2010 yılında tam da böyle bir organizasyonda tanıştıktan sonra Sina Demiral’ın birbirinden etkileyici fotoğraflarına şahit oldum ancak öyle bir seri yaptı ki, bu seri beni tam kalbimden vurdu.

Corpse Bride!

corpse-bride-afis-k

 

Tim Burton’ın Corpse Bride serisinin kapağını ilk yayınladığında, fotoğrafın filmden bir kare mi yoksa bir uyarlama mı olduğunu anlamak için fotoğrafı hemen büyüttüm. Bu işin Sina ve ekibinin elinden çıkma olduğunu anladığımda gözlerim büyüdü de büyüdü..

Sina’ya hem bu muhteşem işleri hem de süreci sordum, o da anlattı. Buyrun;

B: Bu yaratıcı proje nereden çıktı, ne kadar sürede kafanda pişti?

S: Oturmuş neyi değiştirebiliriz diye tartışırken bir de baktık ki; tüm fotoğraflarda gelinler – damatlar hep gülüyor… Ya da tripli fotoğraflar… Biz zevk alıyoruz açıkçası eğlenerek çekmekten ama dedik ki artık bir hikayeniz olsun, ya da sizde bir hikayeye dahil olun. Ama neye? Düşündük… Düşündük dedik ki bu gelin gülmesin artık, üzgün olsun. Sarılarak poz vermesinler… Korksunlar ya birbirlerinden… Ürksünler… Düğün günü olmaması gereken şeyler olsun… Sonra “Corpse Bride”i, Ölü Gelini düşündük… Filmde birbirlerinden korkuyorlar, kaçıyorlar, ve sonunda birleşiyorlar. Aslında bir çok duyguya hakim bir film Corpse Bride. Dedik ki çiftlerimize farklı bir konsept sunalım. Onları öldürelim ve gelin damat yapalım.

 

corpse bride

 

B: Peki cast nasıl oluştu?

S: Fakat eksik olan birşey vardı. Elimizde ölmek isteyecek, Tim Burton hayranı bu işi severek yapabilecek bir çiftimiz yoktu. Ama makyajımız, bonjur, gelinliğimiz bile var, hatta çekim günümüz de belli ama çiftimiz yok… Hemen arkadaş çevremize bakındık… Dedik ki açın Facebook’ları tek tek profil resimlerine bakıyoruz… Not kağıtlarımız, profil fotoğraflarını bastığımız kağıtlar ve her şeyi önümüze koyduk ve Corpse Bride gelinimizi Selin Altaylı’yı aradık, gelinimiz artık oydu. Sonra damat?… Kim olmalı kim damat? Derken Halit Pepiç’i aradık ve o da böyle bir iş için müsait olduğunu seve seve katılacağını söyleyince içimiz rahatladı, artık çekime hazırdık…

 

_mg_327471-son-k

 

B: Özellikle makyaj çok başarılı. Evrim Memili’yi ayrıca tebrik ederim. Çekim öncesi ve sonrası hazırlanma süreci nasıldı, makyaj kaç saat sürdü?

S: Filmdeki bize kilit gelen noktaları ekip olarak izledik ve çıkardık. Screenshot olarak hangi kareleri yakalamamız gerektiği uzerine tartıştık. Efekt makyajında işine hakim olan Evrim Memili’nin daha önce Corpse Bride makyajındaki deneyimlerini anlatması ile birlikte çekim için kafamızda konsept oluşmaya başladı. Makyaj yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Vücut da kısmen boyandı. Ortaya fotoğraf değeri çok güzel bir iş ortaya cıktı.

 

_mg_317469-son-k

 

B: Bu seriye gelen tepkiler nasıl? Aldığınız güzel tepkilerden sonra yeni konsept çekimlerin geleceğini düşünüyorum..

S: Çekim sonrası fotoğrafları Facebook üzerinden paylaştığımızda gelen tepkiler bizi ne kadar doğru bir iş yaptığımızı tekrar hatırlattı… Artık istiyoruz ki çiftlerimizi izledikleri film sahnelerinde kendileri olsun ve o filmin hikayesi onların üzerinde bir iz bıraksın… Bir sonraki konseptimiz ne olur bilinmez… 2 Ölü gelini çektikten sonra hepimizde ekstra bir enerji oldu… Belki ‘Avatar’ konseptli belki ‘Titanik’ konseptli hiç olmadı bir gelinimiz ile ‘7 Kocalı Hürmüz’ü bile çekebiliriz diye düşünüyoruz… Ekip olarak farklı ve üretken oldukça yaptığımız işe olan beğenimiz ve sizlerden gelen desteğin büyüdüğünü görüyoruz…


Sina Demiral’ın bu işlerinden sonra diğer işlerini görmek için sabırsızlanacağınızı biliyorum. İşe Facebook sayfasından başlayın. Eğer yakın zamanda evlenmeyi düşünüyorsanız, mutlaka ama mutlaka 7 Kocalı Hürmüz  ya da Avatar karakterlerinden biri siz olun ve beni de haberdar edin ki o işleri de buradan paylaşalım:)

Ben yeni serilerin takibindeyim, siz de takip etmek ve daha çok işini görmek isterseniz Sina Demiral’ın Facebook adresi bu, internet sitesi ise bu.

1 Yorum