Nestle ve Katlettiği Yaşam

Geçen haftadan beri gerek sosyal ağların gerekse Greenpeace’in gündeminde Nestle’nin Endonezya’daki kıyımı ve orangutanların yok olan yaşam alanları var. Greenpeace’e üye olduğum için bilgilendirme mesajı geliyordu ama bugün şöyle bir mesaj aldım, son kısım görece mutlu etti beni:


Kit Kat’ın üreticisi Nestlé, Endonezya’daki yağmur ormanlarını yok eden, bölgedeki insanların yaşam şartlarını tehdit eden ve orangutanları yok olmanın eşiğine götüren şirketlerden aldığı palmiye yağlarını kullanıyor.

Herkesin molaya ihtiyacı var! Ama verdiğimiz mola Endonezya’nın değerli yağmur ormanlarından bir ısırık almamız anlamına gelmemelidir. Bu yüzden, Nestlé’nin yağmur ormanlarını ve orangutanları rahat bırakmasını ve yok edilen ormanlardan elde edilen palmiye yağlarını kullanmayı durdurmasını istiyoruz.

Greenpeace’in geçen hafta başlayan Nestle karşıtı küresel internet eyleminin hemen ardından, şirket Sinar Mas ile olan direkt iletişimine son verdiğini açıkladı. Ama kullandığı diğer tedarikçiler de palmiye yağını bu orman katili şirketten aldığından Nestle hala orman katliamından ve evsiz kalan orangutanlardan sorumlu. Üstelik kampanya videomuzun yayınlanmasından bir kaç saat sonra YouTube’dan kaldırılmasını sağlayarak biraz da paniklemiş görünüyor. “


İşte bahsi geçen vurucu video. İzlerken gerçekten çok kötü hissettim.


Bir dakika mola, KitKat’la rahatla! from Greenpeace Akdeniz on Vimeo.


Nestlé CEO’ları Dr. Hans-Ulrich Mayer, Paul Bulcke ve Yönetim Kurulu Başkanı Peter Brabeck-Letmathe’ye mail atmak için şuraya tıklayabilirsiniz. Benim başlığım Stop Killing idi, umarım ilgili yerlere gitmiştir.

2 Yorum

 • Adsız

  12 Nisan 2010 at 14:52

  Merhaba,

  Bu markayı İsrail'in ve Ermenistan'a yardım yapıyor diye duymuştum, bilginiz var mı?
  İsrail'in olduğuna %90 eminim ve duyduğumdan beri hiçbir ürününü yemiyorum hatta evime sokmuyorum.
  Sizce?

 • burçak yıldırım

  12 Nisan 2010 at 15:14

  Açıkçası bilgim yok bu konuda. Doğru olabilir, ama bu tür söylentiler bazen gerçek olmanın yanı sıra rakip markaların anti gerilla(karalama) kampanyalarına da dönüşebiliyor. Dikkat etmek lazım.