Yoshitomo Nara

Yoshitomo Nara, Japonya’nın ünlü ressamlarından biri.
90’lardaki Japonya’nın pop-art hareketiyle eserlerini sergilemeye başlamasından olsa gerek kendisini ”pop-artist” olarak tanımlıyor.
Nara’nın resim ve heykellerinin konusu, genellikle çocuklar ve köpeklerden oluşuyor.
Neredeyse hiç arka plan kullanmadan pastel renklerde karikatürize resmettiği balon kafalı çocuklarda hemen her Japon sanatçıda olduğu gibi büyük gözler (kendi gözleri küçük diye herhalde)dikkat çeker.Ama bugune kadar Japon anime ve mangalarındaki şirin ifadeler yerine daha huysuz,öfkeli,suratsız küçük kızlar çıkar karşımıza.

Bu duruşla şirin küçük kız imajı ile sert bir ifadeyi bir araya getirir Yoshitomo Nara.
Mesela intihar etmek üzere olan küçük bir kız çocuğu çizer.

Kimi sanat eleştirmenleri bunun Japon gelenekselciliğinin katı kurallarına karşı bir tepki oldugunu savunuyor.
İkinci Dünya Savaşı yıllarında Japonya’yı da etkisi altına alan Western,pop-art,Walt Disney’den Yoshitomo Nara da etkilenmiş.
O dönemde tanıştığı punk müzik ve sanatçılarını çok benimsemiş ve belkide o yuzden isyankar ruh haliyle katı kurallara karşı koyup yarattığı karakterlerle rahatsız etme fikrini yansıtmıştır.
Şu japonların gelenekselciliğini şimdi daha bir saygıyla karşılıyorum doğrusu.Amerikan kültürünün hepimizi sarıp sarmaladığı zamanlarda Hayao miyazaki gibi kültürünü,çizgisini koruyabilenler de var tabii…Ne de olsa eski toprak.