Yeni Festivaller

5. Uluslararası Dadaş Film Festivali

Başlığı görünce siz de benim gibi şaşırdınız mı?
Ülkemin bir önemli bir nüfusa sahip bir şehrinde 5. kez film festivali yapılıyor ve biz bunu yeni duyuyoruz. Şehrin doğuda olması, seçilen isim ve sansasyonel bir olay yaratmadığından basında pek yer almamış olabilir ama oldukça emek verilmiş ve kaliteli festival olduğu aşikar.

20-24 Ekim tarihlerinde düzenlenen ve Türkan Şoray, Ertem Göreç, Atilla Dorsay, Burçak Evren, Duygu Sağıroğlu, Cemal Şan, Semih Kaplanoğlu, Reha Erdem, Yusuf Kurçenli, Levent Semerci, Hakan Algül, Murat Şeker katıldığı, Mesut Yar’ın sunumunu yaptığı festival, Cahit Berkay’ın film müzikleri konseriyle devam ediyor.

Festival kapsamında, Atilla Dorsay, Duygu Sağıroğlu, Cahit Berkay, Oğuz Makal, Burçak Evren, Zeynep Gülmez’in oylarıyla Reha Erdem’in yönettiği ”Cosmos” en iyi film, Semih Kaplanoğlu ”Bal” filmiyle en iyi yönetmen, Yusuf Kurçenli ”Yüreğine Sor” filmiyle en iyi senaryo, Sermet Yeşil ”Kosmos” filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu, Demet Akbağ ”Eyvah Eyvah” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu seçildi.

Festival boyunca “Sinema Okulu ve Atölye Çalışmaları” gerçekleştirilecek. Sinema okulunda Burçak Evren (Sinema Tarihi), Atilla Dorsay (Film Analizi), Duygu Sağıroğlu (Yapım Yönetim), Cahit Berkay (Sinemada Müzik), Mesut Yar (Tv Programcılığı), Cemal Şan (Senaryo), Oğuz Makal (Kurgu) eğitmen olarak yer alacak.
2011 Kış Olimpiyatlarının da ev sahipliğini yapacak Erzurum’u daha yakından takip etmekte yarar var.
Daha fazla bilgi için buraya bakılabilir.
Not: Daha önce sansasyonel bir haber olmadığı için basında çıkmıyor demiştim, işte bugün Hürriyet’e haber oldu . Tabii ki sansasyonel bir biçimde.
Haber burada.

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali:
Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali- İTEF ikinci kez düzenleniyor. 30 Ekim- 2 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival içlerinde Vladimir Makanin, Youssef Ziedan, Ahmet Ümit, Etgar Geret, Mario Levi, Hakan Günday gibi yazarların da olduğu 30 farklı ülkeden 70 yazarı okuyucularla buluşturuyor.

Geçen yıl adı Tanpınar Festivali olmasına karşın gelen yabancı konukların Tanpınar’ı tanımamalarından dolayı eleştirilen festival, bu yıl 2 Kasım günü saat 10:00’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılacak “Tanpınar Sempozyumu” ile bu eksikliğini giderecek.

Detaylı program ve diğer yazarları görmek için şuraya bir tık.