Yeni Festivaller-2


Bir festival müjdesi de doğduğum yer olan Malatya’dan geldi. 26 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında Malatya Uluslararası Film Festivali (Muff) yapılıyormuş efendim. Festival kapsamında kısa ve uzun metrajlı olmak üzere iki kategoride yarışma var. Kısa metrajlı olanlardan bir tanesi facebook’ta da oldukça popüler:
Festival programı oldukça kapsamlı, ilgimi çekenlerden birkaçı:

Japon Sinemasının Beş Yüzü ve Tokyo-

Türkiye’de 2010 Japon yılı olması sebebiyle, Japon Sinemasının Beş Yüzü başlığı altında korku, samuray, gençlik, anime, yakuza gibi türlerde Japon sinema kültürünün en güzel örnekleri gösterilecek.

Gördüm, Duydum, Biliyorum-

Malatyalı görme ve işitme engelli sinemaseverlerin de film izleyebilmesi için programa dâhil edilen görme ve işitme engelliler için sesli betimlemeli filmler, Sesli Betimleme Derneği’nin katkıları ile hayata geçirilecek ve festivalin her yıl tekrarlanacak bölümleri arasında yer alacak.

Mişmiş Kayısı-

İlk yılından itibaren, Malatyalı küçük sinemaseverler için seçilmiş Türkçe dublajlı filmler, her yıl festival programında “Mişmiş” bölümünde yer alacak ve minik sinemaseverleri salonlara çekecek.

Senaryo, oyunculuk, film çekimi, ses ve kurgu gibi ayrı ayrı alanlarda verilecek atölyelerde eğitimlerin yanısıra film gösterimleri, sinema kursları, atölyeler, sergiler, panel ve söyleşilerle dolu bu festivali mutlaka inceleyin derim.
İşte buradan.