• Anasayfa
  • /
  • Vladislav Erko İllüstrasyonları

Vladislav Erko İllüstrasyonları

Şimdinin masalları nasıllar bilmiyorum. Benim çocukluğumda masallar acımasızdı; büyükanneyi yiyen kurt, acımasız ve hain üvey anne, soğuktan kibrit yakarak korunmaya çalışan çocuklar, aşık olduğu kızı makyajsız tanıyamayıp ancak ayakkabısıyla bulabilen prens.. Bu masallarla büyüyen çocukların bilinçaltlarının dünyanın şuanki durumunu açıkladığını anlatan bir makale okumuştum. Bence biz bu kadar iç karartıcı masalları hayallerimizle kurtarıyor, o denli etkilenmiyorduk.
Bazen de öykü ne kadar çekilmez de olsa içindeki resimler için okunuyordu kitap. Ayşegül’ün kıyafetleri mesela, ilkokul 1. sınıfta moda ikonumuzdu Ayşegül.

Çocukluğun masal diyarı kralı Andersen’i anmayalı oldukça zaman olmuştu. Ukraynalı sanatçı Vladislav Erko‘nun bir Andersen masalı Karlar Kraliçesi için yaptığı illüstrasyonları görünce bir an duraksadım, renkler, kompozisyon, ifade.. 7 yaşındaki bir çocuğun hayallerinde ki gibi ayrıntılı üstelik.


Şuradan Karlar Kraliçesi’nin kısa versiyonunu okuyabilirsiniz 🙂
Vladislav Erko yurt dışında oldukça tanınmış biri çünkü Paulo Coelho’nun Simyacı ve Veronika Ölmek İstiyor kitaplarının kapak tasarımları ona ait.
Bir de bu oyun kartları tasarımları! Şurdan sahip olmak mümkün, benim olsalardı onlara el sürmeyeceğimden eminim!

Daha fazla görsel için şuraya.

2 Yorum