Vatikan

Vatikan civarında bir arka sokak

Right and Wrong by The Muslims on Grooveshark

Dünyanın en küçük yüz ölçümlü, en az nüfuslu, en zengin ve en gizemli ülkesi Vatikan. 
Tüm toprakları Roma topraklarıyla çevrili, Roma şehir merkezine 40 dakika uzaklıkta.
Kendine ait bir pasaportu olan ve vize istemeyen bir ülke Vatikan. Ancak ulaşmak için İtalya topraklarından geçmek zorunda olduğunuzdan İtalya vizesi almanız zorunlu. Bu yüzden Roma’nın Vatikan topraklarını çevrelemesinin dışında bu anlamda iki ülke arasında organik bir bağ var.
Dünya’da resmi dili Latince olan tek yer ve yasama, yürütme ve yargı Papa’nın elinde olduğundan teokrasinin en sıkı çalıştığı ülke.
Vatikan vatandaşı olmak ve vatikan pasaportu bulundurmak birçok ayrıcalığı da beraberinde getiren bir durum. Renk, dil farkı gözetmeksizin koyu bir katolik olduğunuzu ispatladığınız takdirde Vatikan vatandaşı olabiliyorsunuz ve bu sizi başka hristiyan ülkelerde yargılanmaktan koruyor: Hakkınızda hüküm verecek kişi yasama, yürütme ve yargının tek söz sahibi olan Papa oluyor.

Ülkenin 50’ye yakın tv kanalı, 150 radyo istasyonu ve 200’den fazla dergisi, tahvil-bono-faiz ve hediyelik eşya geliri varken bir de katoliklerin bağışlarının buraya akması, ülkenin bir giderinin olmaması ülkeyi dünyanın en zengin ülkesi haline getiriyor.Erken saatlerde gitmenin avantajı bu kuyruğa yakalanmadan içeri girebilmekti.


Vatikan’a bir gün yolunuz düşerse şort, minik etek, askılı ve dekolteli bir şey giymeyin, kesinlikle içeri alınmıyorsunuz. Şort giyenler beraberinde getirdikleri şallarla kendilerine pareo yaptılar, ben zaten uzun elbise giydiğimden ve üzerime ince bir hırka aldığımdan bir problem olmadı.
Vatikan’daki yapılar adını, İsa’ya en yakın olduğu bilinen havarilerden San Pietro’dan alıyor. Bu yüzden Vatikan San Pietro’nun mezarının olduğu alana kuruluyor.

San Pietro

 Daha önce Roma kısmında da belirttiğim gibi Roma’daki ve Vatikan’daki birçok eser muhteşem sanatçı-mimar Bernini’ye ait. Papa Bernini’ye ellerini iki yana açmış (latin hacı şeklinde) bir yapı ve konuşma yapabileceği bir alan yapmasını istiyor. Bernini ise 11 yıl gibi kısa bir sürede bu muhteşem mimari eseri ortaya koyuyor. Alan ortaya çıktıktan sonra Papa dönemin ünlü heykeltraşlarına siparişler vermeye başlıyor.

Aynı zamanda Roma’nın da simgesi olan papalık şapkası ve tüm Vatikan’ı saran aziz heykelleri.

Michelangelo, Papa’dan Vatikan’ın şapellerine resim yapması için sipariş aldığında kubbenin eğiminden dolayı zorlanıyor. Çareyi kubbeyle neredeyse bitişik bir iskele kurdurmakta buluyor, kurdurduğu iskeleye uzanıyor ve kubbedeki tüm resimleri uzanarak bitiriyor.

Papa o sırada henüz 24 yaşında olan Michelangelo’dan çarmıhtan indirilmiş İsa ve onu kollayan Meryem heykeli yapmasını istiyor. Michelangelo kemik ve damar ayrıntılarıyla gerçeğe yakın bir İsa figürü ve bugüne kadar rastlanmamış gençlikte bir Meryem heykeli olan Pieta’yı yapıyor. Kimi kaynaklara göre Michelangelo Meryem’in gençliğini onun günahsızlığına bağlarken, kimi rivayetlere göre de bu genç tasvir genç yaşta kaybettiği annesinin yüzünü Meryem’in yüzü yapmasından kaynaklanıyor.
Döneminde de büyük beğeni toplayan eser için çeşitli dedikodular ortada dolaşıyor. Birgün Michelengelo yolda yürürken bu eşsiz eserin aslında kendisi tarafından yapılmadığını duyuyor ve bir hışımla kılıcını çıkarıp Meryem’in göğsüne imzasını atıyor. Bu imza Michalengelo’nun ilk ve tek imzası olarak tarihteki yerini alıyor.

Papa, Katolikliğin merkezi Vatikan’dakinden daha büyük bir kilise yapılmasını yasakladığı için San Pietro kilisesi dünyanın en büyük ve sanırım en görkemli klisesi. Her yanından birazdan hareketlenecekmiş gibi gözüken heykeller, freskler ve duvar resimleri fışkıyor. Bu güzelliğin daimi olmasını isteyen Papalık 1400’lerden sonra nemden zarar gördüğünü fark ettikleri resimlerin yerine orijinallerinin bire bir aynısı olan mozaikten resimler yaptırmışlar. Renkler öyle parlak ve pürüzsüz ki bu resimlerin mozaik olduğuna inanmak zor.

Kilisenin farklı noktalarında 3-4 tane papa mumyası var. Ama orijinal olan bu.

Vatikan’nın birbirinden ilginç ve kemikleşmiş adetleri var. Bilindiği üz’re Papa kardinallerden seçiliyor. Seçim olacağı zaman tüm kardinaller Vatikan’a kapanıyor ve seçim olana kadar çıkmıyor. Seçim uzadığında ise, seçimin henüz tamamlanmadığını göstermek için siyaha boyanmış kağıtlar yakılarak siyah duman çıkması, seçim tamamlandığında ise beyaz olanların yakılmasıyla beyaz dumanların çıkması sağlanıyor.
Hristiyanlarda hacı olmak hem çok kolay hem çok zor. Hacı olmanın tek koşulu “yirmibeş yılda bir açılan” bu kapıdan geçmek. Hop hacı oluverdiniz bile! Bir sonraki hacılık sezonu 2025 yılında açılıyor.

Michelangelo’nun tasarladığı bu renkli kıyafetli askerler İsviçreli. Kaynaklarda genel olarak İsviçre’nin tarihi boyunca Vatikan’a hiç savaş açmamasından dolayı İsviçreli askerlerin tercih edildiği söylense de, daha önce İtalyan askerlerin burayı koruyor olması bu tezi çürütüyor. Kaynakların yazmadığı bir rivayete göre asıl sebep, Vatikan’da olan ve gizli kalması gereken olayları çok konuşkan İtalyan askerlerin yayması ve ağızlarının sıkı olmaması. Bir nedense İtalya’da erkekler arasında eşcinsellik oranının çok yüksek olması (Ferzan Özpetek’in Serseri Mayınlar’ını kaynak alırsak her üç erkekten biri) ve Vatikan’ın bu durumun önüne geçememesi.


Biz oradayken bir anda fotoğraftaki takım elbiseliler bir alan çizdi ve alanın geçilmesini engellediler. Önce çocuklar geldi, daha sonra da yeşil kıyafetli görevliler. Biraz dua ettikten sonra,çocuklar piyano eşliğinde dini olduğu belli olan bir şarkı söylediler, Papa da onları dinledi. Etrafta buzdolabı gibi korumalardan başka kimse olmadığından bu ritüelin ne olduğunu öğrenemedim ama merak içindeyim.

Fotoğraflarda görünen tüm sarı şeyler evet, altın.

San Pietro kilisesinde yerin tam ortasında dünyada var olan belli başlı kliseleri, Vatikan’a uzaklığını ve büyüklüklerini görebilirsiniz. Size de bu isim tanıdık geldi mi?

Roma’da çeşme suları içilebiliyor. Şehir merkezindeki ve Vatikan’daki çeşmeler tarihi eser niteliğinde. Suları da kaynak suyu olduğundan çok lezzetli

Kısa tutmaya çalıştım ama el kadar Vatikan Roma’ı geçti! Sıradaki yazı Napoli- Pompei.

6 Yorum