• Anasayfa
 • /
 • Otizm Bir Zeka Geriliği Değildir

Otizm Bir Zeka Geriliği Değildir

‘Tohum Otizm Vakfı’ from idil ar on Vimeo.

İdil Ar’ın Tohum Otizm Vakfı için hazırladığı bu animasyon, hem otizmin ne olduğunu anlatıyor, hem de otizmin ne olduğundan bi’haber bizlere iyi bir ders veriyor. Ben üzerime düşen payı aldım.
Bu animasyon, normal hayatlarında hiç umursamadıkları halde, yalancı mahsun bir sesle yardım isteyen ünlülerin kullanıldığı videolardan çok daha etkileyici olmuş bence.
Bu videonun bir iyiliği de İdil Ar’ı keşfetmem oldu, diğer masalsı bir işi :

3 Yorum

 • gökmen göksu

  30 Mayıs 2010 at 12:33

  otizmli birey dış dünya yerine kendi iç dünyasına göre yaşar zaman ve mekan karmaşası yüzünden aniden ağlayabilir eski bir yaşadığı olay aklına gelir ve ona göre hareket eder.Zeka geriliği konusuna gelince otistik savant diye bir kavram vardır.Bu beyninin sadece belli kısmını kullanması anlamına gelir yani pantolonunu giyemez ama 4 yada 5 haneli rakamları çarparak sonucu hemen söyleyebilir.Dünyaca ünlü savantlardan Kim PEEK 9 bintane kitabı aklında tutuyor ve rain man filmi bu karakterden esinlenerek yapılıyor.Ancak yaşamak için babasına muhtaç şekildedir.Yemek yemesi vs..Bir diğer örnekte bir otizmli birey roma üzerinde sadece 45 dakika helikopterle gezdiriyorlar ve fotografik hafızaya sahip bu kişi penceresine kadar romayı doğru çiziyor.Tez konum olması nedeni ile paylaşmak istedim.

 • burçak yıldırım

  30 Mayıs 2010 at 12:48

  Rain Man'in birinden esinlenerek ortaya çıktığını duymuştum ama Kim Peek olduğunu bilmiyordum. Bir de bu filmden sonra otizmlilerin kumarda kazanmak için kullanıldığını duymuştum ve çok sinirlenmiştim. Otizmliler yanlış anlaşılıyorlar, doğru anlayan bir avuç insan da onları böyle kullanıyor. Adaletsiz dünya!

  Gökmen bu arada çok iyi bir tez konusu, bir ara okumak isterim.