Meral Erdoğan

Meral Erdoğan grafik tasarımcısı ve illüstrasyon sanatçısı. Aylık ekonomi dergisi Platin’de birbirinden güzel illüstrasyonlar yapıyor. Böyle ekonomiyle, politikayla ilgili dergileri okurken hep renkli ve eğlenceli görseller ararım. Zaten genellikle sıkıcı olan konular, grafikler de kötüyse beni bırak ve kaç! der gibi.

(duyan da elimden ekonomi dergisi düşürmediğimi sanacak. bekleme salonlarında falan bakıyorum ama. 🙂

Böyle dergilerde işler nasıl yürüyor acaba? Yani editör al bu terimlerle dolu yazıyı oku altına da birşeyler çiziktirirsin artık mı diyor? Metnin yazarı, metin bunu anlatmıyor diye illüstrasyona müdahale ediyor mu? Merak ediyorum.

Meral Erdoğan ile ilgili internette pek bilgi bulamadım. Blogunda da kendini pek anlatmak istememiş sanırım. Ama dergi için yaptığı işleri görünce kendisinin çok zeki ve yaratıcı olduğuna inandım ve burada onu anmak istedim.
Kendi blogunda aldığı briefle birlikte (metinlerin bir kısmı) yaptığı illüstrasyonu sergilemiş. Bana da burda paylaşmak düşmüş.

”Resesyon döneminden büyüyerek çıkmak isteyen şirketlerin öncelikle şu sorulara yanıt vermesi gerekiyor: Rakibinizden farklı olarak neler yapıyorsunuz? Hedef kitlenin beklentileri zamanında ve doğru biçimde analiz ediliyor mu? Marka bilinirliği açısından tüketicinin zihninde ilk sıralarda yer almak isteyen şirketler, bu soruların yanıtlarına doğru mesaj kodlamaları ve konumlandırma stratejilerine yatırım yaparak ulaşıyor.”

”Dünya, psikanalizin babası Freud’un doğumunun 150. yılını kutluyor. Bu vesileyle çalışmalarını ABD’de sürdüren psikanaliz Prof. Vamık Volkan’a Türkiye’nin toplum yapısını yorumlattık. Volkan’a göre Türk toplumcu Cumhuriyet heyecanının bitmesinin ardından son 20 yıldır Osmanlı’yla yitirdiği güç ve kuvvetin yazını tutuyor…”

”Kriz dönemlerinde bile çocuklara yönelik ürün satışlarının ciddi bir düşüş sergilememesi, otomotivden kişisel bakıma kadar farklı sektörlerdeki şirketleri kids marketing’e yönlendirdi…”

”Facebook günümüzde farklı hesaplamalara göre 8 ila 15 milyar dolar arasında değişen değere sahip, 300’den fazla çalışanı olan ‘ciddi’ bir şirket. Tüm dünyayı saran ‘facebook çılgınlığı’ dönemi, siteye popülaritesinden bir şey kaybettirmeden kapanırken, ‘çılgınlığın’ yerini artık rasyonellik alıyor. Facebook dördüncü yılını devirirken şimdi sıra neye geldi, bundan sonra ne göreceğiz?”

daha fazlası için bloguna bakabilirsiniz.

Çok sevindirici edit:

Meral Erdoğan bana ulaştı ve tüm meraklarımızı giderdi. Buradan kendisine teşekkürü bir borç biliriz efendim. İşte yukarıdaki soruların yanıtları:

İllüstrasyonların çizimi aşamasındaki iletişimi merak etmişsiniz. Ayın ilk haftası aylık gundem toplantımız yapılıyor ve konular belirlenmiş oluyor. Genellikle yazi ve illustrasyon ayni tarihlerde teslim edildiği için toplantıda ya da sonrasinda aldığım brief’lerle yetinmek zorunda kaliyorum. Yazılar ne kadar sıkıcı da olsa ozellikle atılan başlıkta birlikte tamamını okumak fikir oluştururken işi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Pek itiraz eden de olmuyor aslında, biraz da herkes kendi işinin derdine düşüyor o sırada. Tahmin edeceğiniz (ya da bildiğiniz) gibi en zor olanı da anlamlı ya da en azından hoş bir fikir oluşturma süreci. Tekrar tesekkurler…

Sevgiler,

Meral Erdoğan

2 Yorum