• Anasayfa
  • /
  • Kunta Kinte ve Obama Baraklavası

Kunta Kinte ve Obama Baraklavası

Çocukken adlarını insan organlarından alan tatlılar beni ürkütür ve şaşırtırdı. Vezir parmağı, sultan göbeği filan. Sultan göbeğine, Türkan Şoray göbeği diyen bile duymuştum. Türk insanının özellikle de Türk kadınlarının garip bir sevgi gösterme yöntemi var. Sevdikleri yiyecekleri sevdikleri ünlülere benzetiyorlar. Mesela, çocukluğumda en sevdiğim tatlılardan biri de Kunta Kinte idi.

Çocukluğu 90’larda geçmiş biri olarak, annemle altın günlerini dolaşırken duymuştum Kunta Kinte’yi. 2000’ler de popülerleşmeye başlayan bildiğimiz browniye Kunta Kinte diyorlardı. Aslında o vakitler kakaolu olan tüm keklere Kunta Kinte diyorlardı. Seksenlerde Trt’de yayınlanan o muhteşem diziden birhaber olarak büyüyen ben, yıllarca yediğim o esmer tatlının aslında özgürlük mücadelesi veren köle Kunta Kinte olduğunu öğrendiğimde 90’lar çoktan bitmişti.

Dizi, tek kanallı dönemde TRT’de ‘kökler’ adıyla yayınlanıyor, dizide müslüman bir kabileye mensup Kunta Kinte’nin kölelikten kurtuluş ve özgürlük mücadelesi anlatılıyordu. Ve tabii ki Kunta Kinte bu özellikleriyle Türk halkının en çok sevdiği karakter haline dönüşüyordu.

( Türk halkının zenci sevgisinin temelinde bu dizinin yattığını söyleyen bile var.)

80’lerin sevgilisi Kunta Kinte’den sonra geçen gün ‘Obama Baraklavası’yla karşılaştım. Dedeoğlu tatlıcısı, başkan Obama için kakaolu baklava olan ‘Obama Baraklavası’nı yapıvermiş.


Türk insanı saygı gösterdiği için bu isimleri koyuyor fakat gene gönüllü olarak da o tatlıları midelerine götürüyor. Bir de dikkatimi çeken hep zencilerin tatlı isimlerine konu olması. Michael Jackson rengini değiştirdiği için bu hakkı kaybetmiş gibi görünüyor. Artık tatlı yerken kimi yediğime dikkat etmek istiyorum.
Şu elvan tatlısı da Elvan Abeylegesse’den geliyor olmasın sakın? 🙂

1 Yorum