japon reklamları

Uzakdoğu’nun her şeyi kendine özgü. Ama bana Japonya diğer Uzak doğu ülkelerinden daha renkliymiş gibi geliyor. Bunda Japon genç kızlarının son yıllardaki ilginç giyim tarzlarının da etkisi büyük gibi.
Sinemaları, sokak sanatları, müzikleri bir yana son zamanlarda en çok dikkatimi çeken şeyleri reklamları. Reklamın mesajını bırakın reklamın kendisini bile anlayamadığım ama beni çok eğlendiren görsellerle dolu videolar… Bu anlayışı anlatmak Türkiye’de yaşayan ve tabii ki Japon kültüründen bi’haber olarak yaşayan bana düşmezdi. Japonya’da 14 yıl yaşamış biri şöyle diyor:
‘Japon reklamları kendi içinde Japonlar için anlamlı olan ama yabancılar için alışık olmayan konular, görsel öğeler içerir. Japonlar için bir reklam duygu uyandırma aracıdır: alışma, özlem, şaşırma, yakınlaşma, özdeşleşme vb. Çoğunlukla komik. Ve hatta absürd. Ürünün kalitesi, fiyatı ve özellikleri çoğunlukla anlatılmaz ya da öne çıkarılmaz.’
Dünyanın böyle her şeyi kendine özgü bir yeri daha var mıdır acaba?
Yani diyeceğim o ki bir Japon reklamını yüz metreden tanırım. Bizimkileri ise taklit etmeyi bıraktıklarında belki…

not: Son cümlem bütün Türk reklamları pis, kakadır şeklinde algılanmış. Herhangi bir alanda kendine özgülük yaratabilmek için önce taklit oranını azaltmak gerekir. Türk reklamcılığında taklit oranının yüksek olduğu bilgisini de baz alarak reklamlarımızın kendine özgü olmadığını söyleyebilirim. Neyse, yakında taklit Türk reklamları başlığıyla daha detaylı döneceğim.

6 Yorum