• Anasayfa
 • /
 • “Facebook ve Twitter’ı bile geçecek bir site!”

“Facebook ve Twitter’ı bile geçecek bir site!”

(Her şey; Türkiye’nin belki de en önemli cast direktörü olan Harika Uygur’un, twitter hesabında yazdığı “MUBI’yi kuran kimse, iddia ediyorum Facebook ve twitter’ı gececek.” tivit’ini görmemle başladı)
Facebook ve twitter’ı geçecek bir site?!! Bu denli iddialı bir cümle, beni derin bir meraka gark etti. Ve hemen girdim:
Görünürde, ‘online film izleme sitesi’ olarak nitelendirilebilir. Zaten sloganı da bu minvalde, “your online cinema. anytime, anywhere”. Fakat Mubi’nin en önemli özelliklerinden biri, ‘arayıp da bulunamayan filmleri’ izlettirmesi. Klasikler, bağımsız filmler, sanat filmleri; yani gerçek sinemaseverler ve sinemacılar için harikulade bir fırsat!

Nasıl kuruldu?
Mubi’nin kurucusu (ismini birazdan zikredeceğim) bir gün Tokyo’ya gider. Müthiş hızlı internet imkânıyla karşılaşır. Madem bu kadar hızlı, bir film izleyeyim diyor. Arıyor, tarıyor; yok! İstediği o filmi bulamıyor. O an aklına böyle bir site geliyor. Ve başlıyor, film arayışlarına. Yapımcılar, yönetmenler, film dağıtım şirketleri, … gitmediği yer kalmıyor! Kendini, vizyonunu anlatmaya çalışsa da; film dünyası onu pek umursamıyor, gittiği her yer kapı duvar! Fakat, ünlü yönetmen Martin Scorsese‘ın, ve ardından da World Cinema Foundation (Dünya Sinema Vakfı)’ın bu işi desteklemesinden sonra, işler daha da kolaylaşmış. Hatta film dağıtıcıları, bu iş için % 50 ortaklık bile vermişler.
Sitede şu anda 1000’in üzerinde film var. Sayı gittikçe artıyor. Filmleri seçmek için de, ayrıca bir komite var. Berlin Film Festivali, Venedik Film Festivali gibi birçok kadim oluşumun içindeki önemli isimler de, bu komitede!
Türkiye için ise, aylık abone ücreti olan 9.99 TL’yi ödeyerek, sitedeki bütün filmleri izleme şansına sahip olabilirsiniz. Yalnız, bütün filmlerin Türkiye’ye açılması Mart 2011’de olacak-mış. Ama yine de, birçok filmi izleyebilmek mümkün. Hatta bazı filmler ücretsiz olarak da izlenebiliyor.
Örneğin: Metin Erksan ‘Susuz Yaz’ (http://mubi.com/films/1328/watch?resume=1)
Film yüklendikten sonra asla takılmıyor; ve görüntü kalitesi de, kendi bilgisayarınızdan izlediğiniz filmler kadar iyi, hatta daha iyi!
Mubi’nin işlevleri film izlemek değil sadece, PlayStation konsülleri ve başka birçok aktivitenin yanısıra; site üyeleri tıpkı twitter gibi birbirilerini ‘follow’ (takip) edebiliyorlar.
Mubi’nin kurucusu ise;
MIT’te (Massachusetts Isntitue of Technology) ‘Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar’ okuyup, sonrasında Stanford’da İşletme master’ı yapan; doğma büyüme İzmirli, Efe Çakarel… Evet, Türkler uçuyooOoor! 🙂
Daha fazlasını keşfetmek için, siz de buyrun: www.mubi.com

Bayhan Ekici bildirdi.

4 Yorum

 • burçak yıldırım

  20 Kasım 2010 at 16:04

  daha önce bloga da yazmıştım, net üzerinden indirmeden film izlenebilen site arayışındaydım ve bulduğum için sevinçliydim. bulduğum sitede film izlemek aslında bir işkence ama başka bir olanak yoktu. çok iyi bir haber verdin bize Bayhan. ellerin dert görmesin.

 • bayhanekici

  20 Kasım 2010 at 16:16

  Rica ederim; yayınladığınız için de teşekkürler. Ben de aynı dertten muzdariptim; dün bu siteyi bulduğumda, çok sevindim.

 • ealturk

  23 Kasım 2010 at 13:05

  ben pek tutmadım mubiyi.üye ve film potansiyeli çok az.evet sunduğu filmler filan var ama online film izleme işini ara ara film izleme gayretine girenler yapıyor.zor bulunduğu tabir edilen yapımlar da illaki mtorrente düşüyor.ben pek tutulacağını düşünmüyorum.

 • burçak yıldırım

  23 Kasım 2010 at 13:11

  site şuan deneme aşamasındaymış. torrente düşüyor diyorsun ama torrent kullanmayı bilmeyen o kadar çok kişi var ki, filmleri parça parça youtube'dan izleyen bile biliyorum ben:) yani eğer deneme sürümünü başarıyla atlatırlarsa tutar bence.
  bir de bu tarz şeyler yurtdışında daha çok ilgi görüyor türkiye'de ilgi görmeyebilir..