• Anasayfa
  • /
  • Canlandıranlar Yetenek Kampı 2010

Canlandıranlar Yetenek Kampı 2010


Irmak Tiryakioğlu from Canlandıranlar Yetenek Kampı on Vimeo.


Bugün çok güzel bir mail aldım. Blogda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde yapılacak olan ‘Canlandıranlar‘ projesinden bahsetmemi istemişler. Gerçi zaten, bunu istemeselerdi dahi, projeyi görür görmez büyük bir sevinçle bloga koşardım eminim.


Birçok türde animasyona imza atmış, önde gelen reklam ajansları için animatik reklam filmleri yapmış yetenekli sanatçı Berat İlk Türkiye’deki animasyon durumunun farkına varmış ve bunu değiştirmek için elini taşın altına koymuş. Yanına Bilgi Üniversitesi VCD Bölümünü de alarak ‘canlandıranlar’ projesi için kollarını sıvamışlar.


Kar amacı ya da teknik ayrım gözetmeyen ekip, canlandırma sineması yapmak isteyenlere ‘ücretsiz olarak’ eğitim, hem de iyi koşullarda üretim imkanı sunuyor. Bu düşünce ile oluşturulan projeyi şöyle anlatıyorlar:

Canlandıranlar Yetenek Kampı nedir?

Canlandıranlar Yetenek Kampı, 2010 yılı aylarında 4 ay boyunca sürecek, animasyon eğitimini ve üretimini kapsayan bir projedir. Film gramerinden senaryoya, animasyon tekniklerinden kurguya kadar pek çok konuda yapılacak ücretsiz atölye çalışmaları, yerli ve yabancı çeşitli konukların ağırlanacağı bir panel ile bir konferansın gerçekleşeceği projede, başvurular arasından seçilecek üç tane İstanbul konulu kısa canlandırma filmi üretilecek.


Neler Yapılacak? :

Bu hafta sonu, 20 Şubat Cumartesi günü Maltepe Üniversitesi’nde Canlandırmaya Giriş atölyesi gerçekleşecek.. Atölyede bir fikrin veya hikâyenin Canlandırma üretimi yapmak üzere görselleştirilmesi aşamalarını katılımcılar ile birlikte irdelenecek. Konsept çizimlerinden başlayarak storyboard panellerine oradan da Canlandırma üretimine geçiş aşamalarında hikâyeyi en iyi temsil edecek olan görsellerin hangileri olabileceği sorgulanacak. Daha sonra Canlandırma aşamasında hareketi oluşturan unsurları, ana ve arapozları, ağırlık, deformasyon ve zamanlamayı tartışıp, kısa Canlandırma denemeleri yaparak atölye çalışması tamamlanacak. Taksim ve Kadıköy’den Maltepe Üniversitesi’ne ücretsiz servisler bulunmaktadır. (Servislerin kalkış ve iniş saat ve yerleri sitelerinde mevcut)

Daha fazla bilgi için kendi sitelerini mutlaka tıklayın.

Bu muhteşem fikir ve organizasyon için emeği geçen herkesi kutlamak lazım. Animasyon etiketi altında daha çok Türk işi göreceğimiz günler geliyor artık, yaşasın 🙂