Bir süper kahraman: Obama!

Jibjab iyi bir animasyon sitesi, içinde birçok politik animasyon var. Barack Obama için de çok eğlenceli bir animasyon yapmışlar. Herhangi bir açıklayıcı metin olmasa da Obama’nın seçim kampanyasının virali için, sipariş üzerine yapıldığı belli. Kampanyalar için internet üzerinden, kaynağı belli olmayan yerlerden dağılan bu tür yandaş çalışmaların katkısının büyük olduğu aşikar. Obama’nın bir sırrının da mecra olarak interneti çok iyi kullanması ve kararsız, bilinçsiz gençliği karizmasına hayran bırakması olduğu söyleniyor.
Aslında bu tür bir kampanya stratejisi için neden bu kadar geç kalındı bilmiyorum, sadece gençlik üzerinde karizmanın önemini anlamak için Che Guevara örneğine bakmak kafiydi. Tüm tezatlığına rağmen yakışıklı Che’nin resimleri 500 $’lık çantalar üzerine basılırken, Hasta Siempre ile discolarda coşuluyordu ve her yerde Che Guevara’nın adı yazıyordu. Obama’nın kampanyasını yönetenler gençliği ve algılarını çok iyi anlamışlar ve ona göre bir kampanya planlamışlar. Obama dünyada çoğu rock stardan daha çok benimsenmiş. Aşağıdaki görsellere bakınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Tüm bu popülaritesine karşın sağlık reformu vb. konulardan dolayı, Başkan Obama’nın Amerika’nın korkulu rüyası sosyalizmle dansından korkan çevrelerce de şöyle bir karşıt kampanya yapılmış:

Öyle ya da böyle benim kanaatimi ise şu fotograf özetliyor aslında:

Son olarak bizden birinden, Mustafa Topaloğlu’ndan Obama’ya yakılmış bir türküyle tatlı bir kapanış yapalım:
Hello Obama o-obama hoş geldin başkanlığaa… 🙂

3 Yorum