Zeynep İlkay İnanoğlu

Gülşen Bubikoğlu ve Türker İnanoğlu’nun kızları Zeynep İlkay İnanoğlu kıskandığım-özendiğim insanlardan. Başarılarını ilk kez, Bill Clinton’la üstün başarılılarından dolayı yediği yemekten bahseden basından duymuştum. Harvard elektrik-elektronik mühendisliği mezunu, aynı zamanda Cambridge Üniversitesi’nde bilgisayar dili, metin ve internet teknolojisi üzerine masterlı. Ekşi sözlükte cvsini görünce kıskançlığım had safhaya ulaştı diyebilirim.


Gene ekşi sözlükte geliştirdiği teknolojiyle (emotive alert) ilgili şöyle bir yazı var:

“Emotive alert, mesajların ilk on saniyesindeki sesin tonunu, heyecanını, öfkesini ve sevincini çözümleyerek mesajları önemlerine göre sıralıyor ve böylece, bütün mesajları dinlemeden, hangisinin daha acil olduğunu öğrenmeyi mümkün kılıyor.

Yazılımın en önemli özelliği insan duygularının ses tonundan algılayarak, sınıflandırabilen bir yapıya sahip olması ve bunun gelişen yapay zeka uygulamalarından insan duygularına cevap verebilecek robot ve bilgisayar programları için alt yapı olarak kullanılabilecek olmasıdır.

Diğer yararlı; elbetteki mesajı alan kişiye zaman kazandırıp çabuk müdahele şansı tanıması, polis, itfaiye, v.b… gibi ihbar üzerine müdahele sistemlerine sahip olan kurumların aldıkları ihbarların doğruluk hakkında fikir yürütebilmeleri, yalan makinası sistemli insan duygularıyla sorgu ve teşhis imkanı sağlaması sayılabilir.”


Aşağıdaki videoda sistemi “lamp mail” ile bizzat Zeynep İlkay İnanoğlu bize gösteriyor.


Youtube linki için buraya bakabilirsiniz.

Yazının ana fikri (klişe ama dayanamıyorum):
Keşke, burda olsa, keşke Türkiye böyle insanlar yetiştirebilse ve kaldıklarında da mutlu kılabilse.