Tüpten Tuvale: Fovizm

Saf, karışıma uğramamış renkleri tuvallerle buluşturmak isteyen bir grup avangart sanatçı ilk kez 1905 yılında Salon d’Automne’da sergi açtıklarında pek bilmiş, tutucu sanat eleştirmeni Louis Vauxalles bir hışımla ” kim bu vahşiler ? ” diye sordu. Vahşi anlamındaki  “fauve” , zaten özgürlüğünü ilan etmiş bu yenilikçilerin aradığı şeydi ve yeni bir ekol ortaya çıktı: Fovizm.
Andre Derain- Woman in Chemise

 Fovist sanatçıların başını çeken Henri Matisse, Andre Derain ve Vlaminck gibi sanatçılardan özellikle Derain ve Vlaminck resimlerine Van Gogh etkisiyle ağır fırça darbeleri uyguluyorlardı. Fovlar kullandıkları tüm güçlü renkleri tüpten olduğu gibi, renk geçişi yapmadan tuvale aktarıyorlar, ayrıntıların saf dışı bırakıldığı, gölgelerin suretlerden farklı renklerde olduğu bir dünya yaratıyorlardı.

Darwin_Collioure

Vlaminck

Fovistler renklerle oynamadığından, uzaklık- yakınlık ilişkisi, derinlik gibi kavramlar resimlerinde bulunmuyordu. Ve bunlarla birlikte düz ve güçlü parlak renklerin dünyasında nesneler oldukları renklerde gösterilmezdi; mor kuşlar, sarı insanlar..

matisse-woman with a hat
Fovizmin öncüsü ve en çok tanınanı Matisse için çok şey söylenebilir elbette: “kırmızının ressamı”, “kadın vücudunu en estetik anlatan ressam”..  
Ama ben noktayı şöyle koymak isterim : “Picasso biçimse, Matisse renktir” .