obey-itaat et!

Tasarımcı, grafiker ve kaykaycı Frank Shepart Fairey oluşturduğu çıkartmalarla tüm şehirde bir uyanma ve farkındalık yaratmak ister. Tesadüfen şablon haline getirdiği Meksikalı güreşçi Andre the Giant’ı çıkartma yapmaya karar verir . Bu yüz önce tüm ülkeyi sarar ve sonra ünü ülke sınırlarını aşınca çıkarmaya o kelime eklenir: Obey.


Fairey, Obey Giant’la başta bir fenomenoloji deneyi yaparken ünü dünyayı aşar.Şimdi hatırlayamadığım bir kaynakta Fight Club’ta da fonda bu Obey posterlerinin asılı olduğu birkaç sahne olduğunu yazıyordu.(sahneleri bulan biri bana da gönderirse sevinirim)

Fairey’in ününe ün katmasını sağlayan şeylerden biri başkan Bush’a karşı yaptığı etkileyici kampanya.Öteki ise obama’nın ‘rock the vote’ kampanyası için yaptığı ve neredeyse Obama ile özdeşleşmiş bu hope posteri.

Bant dergisinin özel siparişiyle ise Atatürk’ün portresini hazırlamış.

Ahmet Ertegün

Frank Shepart Fairey’in (o her ne kadar ilk adının kullanılmasından hoşlanmasa da) işleri genelde ezilmişler, farkında olması gerekenler için. Bana Fairey’in Doğu’ya özgü mistik bir havası var gibi geliyor.