• Anasayfa
  • /
  • Matisse’den Bob Dylan Çıkar mı?

Matisse’den Bob Dylan Çıkar mı?

Bugün gazelerde hep aynı haber vardı, Bob Dylan resimleri ve resimlerin pek sevgili ressam Matisse’e olan benzerliği.
Bir Matissesever olarak, hem farklı resimleri görmek hem de daha çok bilgi almak için nette bir gezinti yaptım. Sanırım tüm gazeteler tek bir ajanstan alınan haberi kopyalamışlardı. Bu durum sadece yurtiçindeki haber siteleri için geçerli değil, kaynak yurt dışındaki ajans olduğu için yurt dışındaki siteler de bir örnek haber girmişler. Hepsinde dayanak bir resim var, resimde hakikaten Matisse figürlerine benzerlik olsa da, renk için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Picasso’nun mavi dönemine daha çok benzettim ben açıkçası. Hem zaten Matisse’in Picasso’nun mavi döneminden etkilendiği gerçeğinden yola çıkarsak da bu fikrim kendini kurtarıyor. Ama tüm dünya Matisse diyorsa, baş kaldırmadan kibarca “peki” diyorum 🙂

Diğer resimlerini bulup göz attığınızda durum değişiyor. Matisse etiketini kaldırınca aslında tadı tanıdık gelen güzel bir harman çıkıyor karşımıza.


Son sergisi “Brazil” 40 akrilik tablo ve 8 eskizden oluşuyor. Resimlerin konuları Bob Dylan şarkılarından çok farklı değil aslında; politikacılar, gangstarler, çingeneler..