atkılar, atkılarımızKarpuzluya bayıldım! Örgü işlerinden anlamadığım için o çekirdekler oraya nasıl işlenmiş anlamadım ama birçok Türk kadını bunun sırrını biliyordur eminim. Bu karpuzlu atkının fiyatı 120$, fakat bir çok kadın bunun aynısını bire bir örüp 10tl’ye mal eder.
Her türlü yetenek var olmasına var da, tek düzelikten kurtulamıyoruz pek. Yaratıcılık yok, cesaret yok. Ticari olarak bakarsak, girişimcilik yok. Misal ponponlu ipler çıktı, ponponlu atkı modası bir anda patladı. Genci yaşlısı herkeste, her renk..
‘Başkalarıyla benzer olma psikolojisi’ni ilk defa geçen yaz takı satarken öğrenmiştim. Üzerime hangi takıyı takarsam, en çok o takı satılıyordu. Mesela, müşteri gelmiş yüzüklere bakıyor, parmağımdakini gösteriyorum böyle duruyor diye, parmağımdaki satılıyor, diğerleri kalıyor. Satışın son günlerine doğru takıların yarısını takmıştım, yürüyen hediyelik eşya dükkanı gibiydim..
Bu arada bana da şu ponponlu atkıdan 2 tane hediye geldi, 2 tane ponponlu atkım var şimdilik. Onları üst üste takınca kırpılmamış koyun gibi gözüküyorum, bir gün evrimleşmemiş bir koyun görürseniz o benimdir.
Ps: Derya Baykal’ın bu konulara en kısa zamanda bir el atmasını umut ediyorum.